Uprawa marihuany ma znacznie bogatsze korzenie, niż mogłoby się wydawać. Nowe badania opublikowane w czasopiśmie Science Advances wykorzystały genetykę do prześledzenia starożytnego miejsca narodzin konopi indyjskich.
Zgodnie z badaniem – w tym dowody na to, że nasza uprawa marihuany mogła doprowadzić do wyginięcia czystych, dzikich, starożytnych odmian konopi indyjskich.
Konopie indyjskie „są jednym z pierwszych uprawianych gatunków roślin uprawnych”, mówi Luca Fumagalli, współautor badania z Laboratorium Biologii Ochrony Uniwersytetu w Lozannie.
Cztery starożytne odmiany
Naukowcy zbadali 110 genomów Cannabis sativa, wykorzystując analizę molekularną i „sekwencjonowanie DNA nowej generacji” według Fumagalli.
Na podstawie analizy DNA naukowcy budują drzewa filogenetyczne, które pokazują związki i ewolucję czterech genetycznie odrębnych grup konopi:
- Podstawowa marihuana – ta grupa jest „siostrą wszystkich innych kategorii konopi”, w tym wszystkich konopi uprawianych przez człowieka lub „uprawianych” i konopi psychoaktywnych na świecie. Obejmuje dzikie rośliny i tradycyjne hybrydy konopi, znane jako „landraces”, występujące we współczesnych Chinach.
- Konopie — ta grupa obejmuje wszystkie odmiany konopi występujące na całym świecie. Konopie to odmiana Cannabis sativa, która różni się od innych odmian konopi niższym poziomem tetrahydrokanabinolu (THC) – składnika psychoaktywnego, który sprawia, że konopie indyjskie są tak silnym narkotykiem. Konopie, w przeciwieństwie do swojego psychoaktywnego odpowiednika, nie są zazwyczaj uważane za narkotyk i były tradycyjnie używane do produkcji błonnika do odzieży i innych materiałów.
- Pierwsza grupa konopi psychoaktywnych – ta grupa obejmuje dzikie odmiany konopi o właściwościach podobnych do marihuany z Chin, Indii i Pakistanu, a także jedną uprawianą odmianę konopi z Indii.
- Druga grupa konopi „psychoaktywnych – ta grupa obejmuje odmiany konopi o właściwościach podobnych do narkotyków, które były uprawiane na całym świecie.