Medyczna Marihuana
Medyczna Marihuana
Medyczna Marihuana
Medyczna Marihuana

Używanie marihuany przez nastolatków naraża ich w przyszłości na uzależnienie się od kokainy. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców z Columbia University i włoskiego Uniwersytetu w Cagliari. Przeprowadzili oni badania na poziomie molekularnym obserwując jak wczesne wystawienie się na działanie marihuany może wpłynąć na późniejszą reakcję mózgu w kontakcie z kokainą.

Eksperymenty zostały przeprowadzone na gryzoniach. Wybrano do nich zwierzęta odpowiadające wiekiem nastoletnich i dorosłych ludzi. Młodym i dorosłym gryzoniom podawano syntetyczne kannabinoidy oraz kokainę.

Badacze zauważyli, że po podaniu tych środków w mózgach młodych zwierząt – ale nie dorosłych – dochodziło do zmian molekularnych i epigenetycznych. Badania pozwoliły zaobserwować jak w młodym wieku używanie kannabinoidów może zwiększyć podatność na kokainę i ułatwiać od niej uzależnienie.

growshop, growbox
growshop, growbox
growshop, growbox
growshop, growbox

– Nasze badania na szczurach są pierwszymi, podczas których zmapowano epigenetyczny i molekularny mechanizm, za pomocą którego kokaina oddziałuje na mózgi już wcześniej wystawione na działanie kannabinoidów. To daje nam lepsze pojęcie na temat biologicznych podstaw mechanizmów, które mogą zwiększać ryzyko nadużywania i uzależnienia się od środków odurzających, mówi współautor badań, laureat nagrody Nobla, doktor Eric Kandel.

Podatność na uzależnienie dotyczy tylko młodych?

Zespół z Columbia Univeristy wcześniej prowadził podobne badania nad epigenetycznymi zmianami dotyczącymi reakcji dorosłych mózgów na kontakt z nikotyną i alkoholem. Zmiany takie zaobserwowano. Tym razem jednak okazało się, że w przypadku marihuany zmiany takie zachodzą tylko w młodych mózgach. Występują one w korze przedczołowej, która odgrywa kluczową rolę w takich zadaniach jak planowanie długoterminowe czy samokontrola i jest jednym z ostatnich obszarów mózgu, który osiąga dojrzałość.

Wyniki najnowszych badań wskazują, że wystawienie dopiero rozwijającego się mózgu na działanie kannabinoidu wpływa na wywoływaną przez kokainę hiperacetylację histonów w dorosłem korze przedczołowej. Jako, że acetylacja histonów zwiększa dostępność do chromatyny, powstało pytanie, czy zmiany obserwowane w młodym mózgu przekładają się na szeroką dostępność do chromatyny.

Marihuana u nastolatków nie tylko wzmaga uzależnienia

Podsumowując badania amerykańskich i włoskich naukowców używanie marihuany w wieku nastoletnim zwiększa prawdopodobieństwo, że pierwsze doświadczenie takiej osoby z kokainą będzie pozytywne, co z kolei może wzmocnić jej predyspozycje do używania i uzależnienia się od kokainy.

Palenie marihuany przed 16 rokiem życia ma też wpływ na prowadzenie w przyszłości pojazdów. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców z USA. Pisaliśmy o tym jakiś czas temu i możecie dowiedzieć się więcej z tego artykułu.

Z kolei naukowcy z holenderskiego Uniwersytetu Maastricht wykazali, że nadużywanie konopi indyjskich może mieć wpływ na fałszywe wspomnienia. Więcej o wynikach tych badań również napisaliśmy w artykule, który możecie przeczytać tutaj.

Źródło: https://kopalniawiedzy.pl

Promocja
Promocja
Promocja
Promocja