Pielęgniarki dla pacjentów marihuany medycznej

0
W USA to już specjalistyczna praktyka pielęgniarska z myślą o pacjentach wymagających terapii medyczną marihuaną. W Polsce z kolei jest przestrzeń, żeby tę profesję rozwinąć – potwierdza Przemysław Lahuta – prezes zarządu Cosma SA.
Medyczna Marihuana
Medyczna Marihuana
Medyczna Marihuana
Medyczna Marihuana

W USA to już specjalistyczna praktyka pielęgniarska z myślą o pacjentach wymagających terapii medyczną marihuaną. W Polsce z kolei, jest przestrzeń, żeby tę profesję rozwinąć i sformalizować – potwierdza Przemysław Lahuta – prezes zarządu Cosma SA.

Prekursorem nowej profesji jest Amerykańskie Stowarzyszenie Pielęgniarek (ANA), które niedawno oficjalnie uznało opiekę nad konopiami indyjskimi za specjalistyczną praktykę pielęgniarską.

Nie była to impulsywna decyzja, ponieważ ANA od ponad dwóch dekad aktywnie wspiera inicjatywy związane z zapewnianiem bezpiecznego dostępu do leczniczej marihuany i pokrewnych kannabinoidów.

Według przewodniczącej ANA – Jennifer Mensik Kennedy, uznawanie tej specjalności może prowadzić do większej integracji terapii opartych na konopiach indyjskich w głównym nurcie medycyny.

Konopne pielęgniarki w Polsce

growshop, growbox
growshop, growbox
growshop, growbox
growshop, growbox

Również nad Wisłą nowa profesja w opiece medycznej dla pacjentów leczonych konopiami indyjskimi mogłaby zostać wprowadzona. Jak mówi Przemysław Lahuta, prezes Cosma SA taka specjalizacja mogłaby pomóc kilku stronom: pacjentom, pielęgniarkom i przedsiębiorcom.

– Terapeutyczne stosowanie konopi wymaga popularyzacji wiedzy w całym środowisku medycznym. Pielęgniarka konopna może pomóc pacjentom oraz ich rodzinom w procesie wykorzystywania konopi w leczeniu – zarówno w przypadku bólu chronicznego, opieki paliatywnej czy chorób nowotworowych. Dotyczy to nie tylko osób starszych, ale wszystkich pacjentów, aby medyczne stosowanie konopi przynosiło największe korzyści zdrowotne – akcentuje Lahuta.

Jak dodaje prezes Cosma, w Polsce jest przestrzeń, na oddolne lub odgórne uregulowanie takiej specjalizacji pilęgniarskiej. Niezależnie od regulacji prawnych, zawód pielęgniarki konopnej już nad Wisłą funkcjonuje. Należałoby jedynie sformalizować potwierdzenie tych umiejętności. Takie osoby z odpowiednim certyfikatem miałby większe szanse na zatrudnienie – a pacjenci medycznej marihuany na komfortowe leczenie.

Źródło: https://mycompanypolska.pl/
Promocja
Promocja
Promocja
Promocja