Zrealizowano ponad 200 tysięcy recept na medyczną marihuanę w Polsce

0
Od momentu legalizacji marihuany medycznej w Polsce liczba wydawanych recept na ten lek znacząco wzrosła. Według statystyk, w latach 2019 - 2023 zrealizowano już ponad 200 tysięcy recept na medyczną marihuanę. Co to oznacza dla pacjentów i jakie są efekty terapii konopiami medycznymi?
Medyczna Marihuana
Medyczna Marihuana
Medyczna Marihuana
Medyczna Marihuana

Od momentu legalizacji marihuany medycznej w Polsce liczba wydawanych recept na ten lek znacząco wzrosła. Według statystyk, w latach 2019 – 2023 zrealizowano już ponad 200 tysięcy recept na medyczną marihuanę. Co to oznacza dla pacjentów i jakie są efekty terapii konopiami medycznymi?

Marihuana Medyczna w Polsce: Statystyki Sprzedaży i Wpływ na Pacjentów

Na jakie choroby jest lecznicza marihuana? Jak się okazuje ich spektrum jest naprawdę szerokie. Marihuana medyczna to m.in. lek na bóle, stany zapalne, stwardnienie rozsiane czy chorobę Parkinsona.

Wraz wprowadzeniem prawa, które umożliwia legalne przepisywanie recept na medyczną marihuanę przez lekarzy w Polsce oraz zakup leku w aptekach zainteresowanie taką formą terapii znacząco wzrosło. 

Dane z Centrum e-Zdrowia pokazują, że w latach 2019-2023 miał miejsce dynamiczny wzrost pacjentów, którzy zdecydowali się na terapię medyczną marihuaną. 

growshop, growbox
growshop, growbox
growshop, growbox
growshop, growbox

Tylko w ciągu czterech ostatnich lat zarejestrowano ponad 200 tys. zrealizowanych recept na medyczną marihuanę. 

Dane z Centrum e-Zdrowia: Sprzedaż i Recepty dla Medycznej Marihuany od 2019 do 2023 roku

Jak już informowaliśmy dane zgromadzone w Centrum e-Zdrowia wykazują dynamiczny wzrost zainteresowania terapią konopiami medycznymi od momentu i legalizacji nad Wisłą.

Tylko w 2019 roku zarejestrowano ok. 23 tys. recept. A to był dopiero początek. Już w roku 2020 liczba zrealizowanych recept wzrosła do ponad 50 tysięcy.

W 2021 roku ten wynik został podwojony do ponad 100 tysięcy recept! Do czerwca 2023 roku liczba zrealizowanych recept na medyczną marihuanę przekroczyła magiczną liczbę 200 tysięcy!

Tak dynamiczny wzrost terapią konopiami indyjskimi tylko potwierdza pozytywny trend jeśli chodzi o medyczną marihuanę. Oznacza to rosnące zaufanie pacjentów i lekarzy do skuteczności stosowania medycznej marihuany.

Skuteczność Terapii Medyczną Marihuaną: Perspektywa Wiceministra i Ocena Lekarzy

Według Wiceministra Zdrowia medyczna marihuana zyskała i wciąż zyskuje na znaczeniu jako alternatywna forma terapii szczególnie dla pacjentów cierpiących na przewlekłe choroby, bóle neuropatyczne i objawy związane z chemioterapią. 

Oprócz tego, w opinii wiceministra, istnieje potrzeba dalszych badań i edukacji w tej dziedzinie, żeby lekarze mogli dokładnie zrozumieć, jak najlepiej wykorzystać potencjał konopi indyjskich w celach medycznych i odpowiednie je zastosować w leczeniu.

Zróżnicowane są za to opinie polskich lekarzy w kwestii skuteczności leczenia medyczną marihuaną. Część ekspertów podkreśla pozytywne efekty terapeutyczne u pacjentów stosujących konopie.

Nie brakuje jednak też sceptyków, a także lekarzy, których wiedza na temat leczenia medyczną marihuaną jest niepełna, a czasem nawet znikoma. Dotyczy to zarówno długotrwałych skutków leczenia marihuaną medyczną, jak i jej interakcji z innymi lekami. Być może bardziej gruntowne szkolenia w tej kwestii mogłyby ten trend odwrócić.

 

Promocja
Promocja
Promocja
Promocja