Dziś przyjrzymy się bliżej produktom z konopi siewnych a konkretnie mące konopnej. Jest to mąka wytwarzana ze zmielonych części nasion konopi Cannabis sativa L. czyli tej nie zawierającej psychoaktywnego THC. Brak tego kannabinoidu jest zrekompensowany ogromem substancji aktywnych, które zawierają nasiona. Mąka konopna posiada wiele witamin, np: A, B, C, E i D, minerałów takich jak wapń, potas, chrom, cynk, selen, czy kwasów omega 3, 6 i 9. Składniki w nich zawarte wspierają układ krążenia, układ trawienny, nerwowy, oczyszczają krew z toksyn i przyśpieszają metabolizm. Jako jedyna mąka zawiera 20 znanych nam aminokwasów, w tym 9 aminokwasów niezbędnych do budowania nowych tkanek, których nasz organizm nie jest w stanie sam wytworzyć.
Dlaczego używam w kuchni mąki konopnej?
Komponując posiłek staram się wybierać wartościowe pokarmy, jeśli jest taka możliwość, zastępować nimi te mniej wartościowe, które wnoszą niewiele dobrego. Przykładem takiego pokarmu może być mąka pszenna, która nie posiada korzystnych dla organizmu właściwości, a przecież mogłaby być zastąpiona zdrową mąką konopną chociaż częściowo. Jej smak przypomina trochę smak nasion słonecznika z lekko orzechowym zakończeniem, co sprawia, że pasuje do dań wytrawnych ale też ciekawie łączy się ze słodkimi smakami. Jest dosyć trudną mąką, ponieważ nie jest tak drobno zmielona jak np. mąka pszenna, dlatego w większości dań stosuję ją łącząc z innymi mąkami, np kukurydzianą, orkiszową, jaglaną czy gryczaną. W przypadku wypieków takich jak muffiny, pieczywo czy ciasta biszkoptowe polecam domielanie mąki w blenderze kielichowym.
Przepis na konopne naleśniki
Składniki:
Ciasto naleśnikowe
- ½ szklanki mąki konopnej
- ½ szklanki mąki orkiszowej lub pszennej
- 1½ szklanki wody
- 2 jajka
- szczypta soli
Farsz
- bukiet świeżych liści szpinaku (musi być ich sporo, liście kurczą się przy smażeniu)
- 1 szklanka drobno pokrojonych kurek
- 1 cebulka
- 100 g sera pleśniowego z niebieską pleśnią
- 2 ząbki czosnku
- świeży koperek
- ½ szklanki wody
Przygotowanie:
W wysokim naczyniu łączymy mąki, wodę, jajka i sól, mieszamy do uzyskania gładkiej konsystencji.
Ciasto smażyć z obu stron na patelni z odrobiną oleju do smażenia. Gotowe naleśniki układać pod przykryciem do zmiękczenia.
Na patelni rozgrzewamy olej, smażymy liście szpinaku, dodajemy czosnek, kurki, cebulkę i smażymy wszystko na dużym ogniu przez ok 5 min ciągle mieszając. Na koniec dodajemy odrobinę wody, ser pleśniowy i mieszamy do rozpuszczenia sera i powstania kremowego sosu. Zdejmujemy z patelni i dodajemy świeżo pokrojony koperek.
Na gotowego naleśnika nakładamy farsz i zawijamy.
Gotowe naleśniki polewamy oliwą z oliwek lub olejem konopnym, posypujemy nasionami konopi i dekorujemy świeżą rukolą.
Na zdrowie!