Tekst fb: Jak wykorzystać w kuchni mąkę konopna? Zobaczcie przepis na konopne ciasto jabłkowe.
Każdy z nas pamięta smak babcinej szarlotki czy innego ciasta z jabłkami. Jego aromat przywodzi na myśl dzieciństwo i beztroskie czasy. Tradycyjne wypieki bazowały na produktach powszechnie dostępnych w sklepach w tamtym czasie, mało kto słyszał o innej mące niż pszenna lub żytnia. Dziś mamy możliwość modyfikowania przepisów i włączania składników, które równie dobrze smakują i dodatkowo poprawiają nasze zdrowie.
W dzisiejszym przepisie na placek z jabłkami nie zrezygnowałam całkowicie z mąki pszennej, ale znacznie ograniczyłam jej ilość, ze względu na fakt, iż zawiera szkodliwy dla wielu osób gluten. Zastąpiłam ją częściowo mieszanką mąki jaglanej oraz konopnej. Dlaczego warto stosować w kuchni mąkę konopną?
Jako jedyna mąka zawiera 20 znanych nam aminokwasów, w tym 10 niezbędnym do rozwoju komórki (EAA), których nasz organizm nie jest w stanie sam wytworzyć. Jest bogata w kwasy tłuszczowe Omega 3, 6, 9, witaminy A, B1, B2, B3, B6, C, D i E, wapń, magnez, żelazo, cynk i inne mikroelementy. Posiada aż 30g białka (protein) na 100g produktu! To całkowicie bezglutenowa mąka, wyrabia się ją z nasion konopi siewnych. Z powodzeniem może być stosowana jako uzupełnienie tradycyjnej mąki praktycznie w każdej potrawie.
Przepis na jabłkowy placek z mąką konopną
Składniki:
- 3/4 szklanki mąki jagnalnej
- 0,5 szklanki mąki pszennej
- 0,5 szklanki mąki konopnej
- 4 jajka
- 1 banan
- 80 g oleju kokosowego rafinowanego lub masła
- 1 kg jabłek
- 1 łyżeczka cynamonu
- 4 łyżeczki karobu
- 1 łyżka miodu
Przygotowanie:
- Jabłka obieramy ze skórki, kroimy w większe kawałki i podsmażamy 5 min z dodatkiem cynamonu, miodu i karobu.
2. W wysokim naczyniu łączymy mąki, 4 jajka, banana, olej kokosowy i zagniatamy ciasto na gładką masę. Zagniecione ciasto chowamy do lodówki na 30 min lub na 10 min do zamrażarki. Po schłodzeniu wykładamy na blaszkę wysmarowaną tłuszczem, nakłuwamy widelcem i pieczemy przez 7-8 min w temperaturze 190 st C z termoobiegiem.
3. Wyciągamy i wykładamy uprażone jabłka.
4. Pieczemy 40 min w temperaturze 180 st C w piekarniku z termoobiegiem.