Konopna kuchnia to ciekawa alternatywa dla palenia marihuany. Spożywanie ekstraktów z kwiatostanów lub innych części konopi to dobre rozwiązanie dla osób chorujących na przewlekłe choroby, które stosują konopie w celach medycznych. Działanie rekreacyjne w przypadku jedzenia konopi jest inne niż podczas ich palenia. Różni się przede wszystkim intensywnością ale i długością działania. Nie zapominajmy też o przyjemności z jedzenia, szczególnie w przypadku dyniowych muffinek z masłem konopnym 🙂
Jeśli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z kuchnią konopną, musisz poznać te 7 podstawowych zasadach.
7 zasad kuchni konopnej:
- Większość przepisów będzie zawierała w swoim składzie ekstrakt z konopi w formie masła konopnego (cannabutter) lub oleju konopnego (canna oli) które uzupełniają lub całkowicie zastępują tłuszcze w przepisie (np. masło, olej kokosowy, smalec, oliwę z oliwek).
- Jeśli chcesz uzyskać rekreacyjne (poprawiające nastrój) działanie cannabutter lub canna oil musisz poddać konopie odpowiedniej obróbce termicznej.
- Psychoaktywny kannabinoid THC nigdy nie zadziała jeśli ziele konopi zostanie zjedzone bez obróbki (nasz układ pokarmowy nie potrafi trawić kannabinoidów bez ekstrakcji). Do tego danie będzie po prostu niesmaczne (konopie zawierają dużo szczawianów, są gorzkie).
- THC uwalnia się dopiero po procesie dekarboksylacji (wydzielenia dwutlenku węgla) podczas prażenia kwiatostanów a następnie gotowania ich w tłuszczu w temperaturze nie przekraczającej 150 st C przez minimum 1-2 godziny.
- Im dłużej poddajemy nasze ziele procesowi gotowania, tym więcej substancji aktywnych uwolni się do masła i silniejszy efekt działania uzyskamy. Masło konopne można gotować nawet do 5- 6 godzin.
- Uwolnione i zjedzone THC przyswaja się o wiele skuteczniej niż podczas palenia, dlatego efekt działania jest jakieś 2 a nawet 3 razy silniejszy niż w przypadku palenia. Pamiętajcie o tym, zanim zaczniecie swoją przygodę z konopiami w kuchni.
- UWAGA! W przypadku zbyt silnego działania po spożyciu cannabutter lub canna oli należy wypić słodki sok, zjeść owoc, lub spożyć produkt bogaty w CBD (Kannabidiol osłabia działanie Tetrahydrokannabinolu).
Jeśli chcemy maksymalnie wykorzystać zdrowotne właściwości konopi powinniśmy stosować w kuchni produkty pochodzące z różnych części rośliny. Oprócz powszechnie znanych ekstraktów z kwiatostanów w formie cannabutter czy canna oli warto wykorzystać także produkty żywnościowe z nasion konopi siewnych. Dopiero dzięki takiemu połączeniu składników możemy zwielokrotnić korzystne dla organizmu właściwości, ponieważ obok THC i innych kannabinoidów otrzymujemy sporą dawkę minerałów i witamin.
Dzisiejszy przepis oprócz masła konopnego zawiera także mąkę konopną, powstałą ze zmielonych nasion Cannabis sativa L. znanych jako konopie włókniste czy konopie siewne.
Masło konopne, bogate w kannabinoidy takie jak THC, CBD, CBDa odpowiada za przeciwzapalne, antyoksydacyjne i relaksacyjne właściwości muffinek. Dzięki zawartości mąki konopnej uzupełniamy minerały takie jak wapń, magnez, potas, chrom, selen, wspierające układ kostny, nerwowy, pokarmowy oraz immunologiczny.
Jakie korzyści przyniesie Ci zjedzenie Dyniowej muffiny z cannabutter:
- Uzyskasz efekt relaksu i poprawy nastroju,
- dostarczysz swojemu organizmowi porządną dawkę mikroelementów i witamin,
- nie spowodujesz skoku poziomu cukru we krwi (przepis bez cukru).
Przepis na Dyniowe muffiny z cannabutter
- 100 g cannabutter według tego przepisu>>
- 1 szklanka musu z pieczonej dyni
- ¾ szklanki mąki konopnej
- ¾ mąki jaglanej
- ¾ mąki pszennej
- 1/3 szklanki wiórek kokosowych
- ½ szklanki zmielonych orzechów
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia,
- ½ łyżeczki sody oczyszczonej,
- 1 łyżeczka cynamonu,
- 1 łyżeczka kakao lub karobu,
- 5 daktyli,
- 2 duże, dojrzałe banany,
- 2 jajka,
- ½ szklanki mleka roślinnego lub krowiego
Dynie myjemy, kroimy w większe kawałki bez skóry, obtaczamy w oliwie, solimy i pieczemy 15 min w temperaturze 200 st C. Po Wyciągnięciu blendujemy na krem. Temperaturę w piekarniku zmniejszamy do 150 stopni C. W wysokim naczyniu miksujemy banany, daktyle, dodajemy rozpuszczone masło (cannabutter) i mleko. Dokładnie mieszkamy z musem dyniowym. W 2 misce łączymy mąki, zmielone orzechy, wiórki kokosowe, proszek do pieczenia, sodę, karob (kakao) i cynamon. Dokładnie mieszamy. Łączymy składniki mokre z suchymi, dokładnie mieszkamy, dodajemy 2 jajka i mieszamy jeszcze 2 razy (tak, żeby jajka nie były całkowicie roztrzepane).
Masa na muffinki powinna mieć konsystencję niezbyt gładkiej pasty. Muszą być grudki. Tacki do pieczenia wykładamy papierowymi foremkami do pieczenia i każdą wypełniamy masą. Wkładamy do piekarnika i w 150 stopniach pieczemy przez 25-30 minut. Podawać z konfiturą lub odrobiną miodu. Smacznego.