Medyczna Marihuana
Medyczna Marihuana
Medyczna Marihuana
Medyczna Marihuana

Istnieje wiele mitów na temat dostępności konopi u naszych południowych sąsiadów. W tym artykule obalimy te najczęściej powtarzane, a także przedstawimy najnowsze fakty dotyczące cannabis w Czechach. 

Na samym początku trzeba powiedzieć wprost – posiadanie, uprawa i sprzedaż konopi indyjskich przez szarego obywatela Czech są nielegalnymi czynnościami. Nigdy nie nastąpiła również depenalizacja tychże zjawisk. Jeśli policja znajdzie przy Tobie cannabis w ilości do 15 gramów (w przypadku haszyszu 5 gramów), grozi ci grzywna w wysokości do 15 000 koron, czyli około 2500 złotych. Tak samo sytuacja ma się do hodowania maksymalnie 5 krzaków na własny użytek. Jeśli przekroczysz wyżej wymienione granice, możesz zostać pozbawiony wolności. Nie ma zatem w kraju żadnych coffeshop’ów. To fakt, że istnieje tam wiele salonów konopnych, a nawet w zwykłych osiedlowych sklepach możemy zauważyć cannabis w słoikach, które można nabyć. Jest to jednak susz CBD, zawierający mniej niż 0,3% tetrahydrokanabinolu (THC), o kupnie marihuany nie ma zatem mowy. 

Medyczna marihuana jest legalna, ale tylko 90 aptek w kraju ją posiada.

W 2013 roku zalegalizowano medyczną marihuanę w Czechach. Lekarstwo można nabyć w aptekach na podobnych zasadach do tych panujących w Polsce. Pacjent otrzymuje elektroniczną receptę, następnie może ją zrealizować w aptece. Nie do końca jest jednak tak łatwo, jak to może się wydawać. W kraju tylko 90 aptek posiada susz konopi indyjskich. Miesięcznie można nabyć 180 gramów lekarstwa, aczkolwiek, jak twierdzi w rozmowie z nami Hana Gabrielova, to też nierzadko może być za mało. Plusem niewątpliwie pozostaje fakt, iż zakup medykamentu w ilości do 30 gramów jest w 90% refundowany. Co więcej, pod pewnymi warunkami istnieje możliwość otrzymania stuprocentowego wsparcia od Państwa. 

growshop, growbox
growshop, growbox
growshop, growbox
growshop, growbox

Pierwszym takim przykładem jest 52-letnia kobieta, która od ponad 20 lat cierpi na stwardnienie rozsiane. Choroba z roku na rok postępuje, a dotychczasowe lekarstwa nie przynosiły żadnej ulgi. “Ona na poważnie myślała o zakończeniu życia, nie mogła już tego znieść. Teraz lekarz specjalista wypisuje e-receptę, wysyła ją do sprawdzenia innemu doktorowi, który może ją zatwierdzić lub odrzucić. Jeśli odpowiedź jest pozytywna, dostajemy kod, który możemy zrealizować w aptece i nabyć medyczną marihuanę” – mówi Zdeněk Majzlík, ojciec pacjentki

Nadchodzą zmiany.

Na chwilę obecną Elkoplast Slušovice – krajowy hodowca – zapatruje znaczną część rynku konopnego w Czechach. Izba Poselska Parlamentu Republiki Czeskiej w najbliższym czasie omówi 2 projekty ustaw. Pierwszy, złożony przez Ministerstwo Zdrowia, dotyczy zwiększenia dostępności medycznej marihuany w kraju i eksportu za granicę. Drugi, z inicjatywy Partii Piratów, modyfikuje posiadanie i uprawianie rośliny na użytek własny. Poseł Tomáš Vymazal nazwał to małym, ale znaczącym krokiem. Według Państwowego Instytutu Kontroli Leków, czyli czeskiej agencji rządowej odpowiedzialnej za regulację bezpiecznej produkcji farmaceutyków w kraju, od stycznia do kwietnia sprzedano około 16 kg konopi indyjskich, czyli tyle samo, ile przez cały 2019 rok. 

Insurance coverage boosts Czech medical cannabis market, but ...

Nadchodzący czas będzie bardzo ważny dla rynku konopnego w Czechach. Wydaje się, że pomimo iż sytuacja u naszych sąsiadów wciąż nie jest doskonała, to nasz kraj powinien wziąć przykład i refundować chociaż w jakimś stopniu lekarstwo. W polskiej aptece za gram zapłacimy około 70 złotych, za południową granicą natomiast jest mniej więcej 3 razy taniej.

Mateusz Zbojna – autor pierwsze podcastu konopnego w Polsce o charakterze edukacyjnym.
www.otwieramyoczy.pl

Pierwszy podcast konopny w Polsce o charakterze edukacyjnym

Źródła:

https://english.radio.cz/

https://encod.org/

Promocja
Promocja
Promocja
Promocja