Wszyscy bez wyjątku kochamy słodkości. Część z nas lubi częściej osłodzić sobie życie, inni traktują jedzenie słodyczy jako doraźną dawkę szczęścia. Batoniki, ciasta, lody, chipsy dostępne są na wyciągnięcie Twojej ręki. Niestety, większość z nas już dawno stała się niewolnikami narkotycznego działania cukru, ponieważ zaburza on funkcjonowanie neuroprzekaźników, powoduje zmiany hormonalne, co wynika ze zmian chemicznych zachodzących w naszym mózgu. Cukry proste działają w taki sposób, że powodują skoki poziomu serotoniny, dlatego bezpośrednio po ich spożyciu czujesz ulgę, ukojenie, przyjemność. Niestety trwa to bardzo krótko, wtedy wytwarza się w nas odruch automatycznego sięgania po „następnego” chipsa, batonika czy ciasteczko.
Musisz wiedzieć, że w ten właśnie sposób koncerny spożywcze chcą zrobić z Ciebie cukrowego ćpuna, który zapewni im stałe dochody. Nie pozwól im na zniszczenie swojego zdrowia i odebranie szczęścia. Sklepowe słodycze napchane obrzydliwe wysoką ilością węglowodanów zamień na zdrowsze, domowe słodkości.
Najbardziej na świecie uwielbiam słodycze i wypieki z użyciem mąki konopnej. Jej zawartość białka, minerałów i witamin nie może równać się z żadną inną mąką. Dodatkowo są to produkty, które zupełnie bezkarnie można poddawać wszelkiej obróbce termicznej. Ich ogromną zaletą jest nie wytwarzanie tłuszczów trans przy podgrzaniu do wysokich temperatur. Musimy jedynie pamiętać, że niektóre substancje aktywne np. kwasy omega po obróbce termicznej stracą swoje właściwości. Zyskujemy za to obniżenie indeksu glikemicznego (wpływ posiłku na skok cukrowy we krwi) naszej słodkości i pokaźną dawkę zdrowych substancji. W zasadzie jeśli chodzi o wykorzystanie mąki konopnej w słodkich przepisach możemy mówić o samych zaletach, nie tylko zdrowotnych ale i smakowych. Lekko orzechowy smak mąki fantastycznie łączy się z owocami, przyprawami i innymi dodatkami nadając daniom bardziej wytrawny i wyraźny smak.
Przepis na racuchy konopne
Jabłka umyć, obrać ze skórki, pokroić w cienkie plastry. Mąkę konopną i orkiszową połączyć w wysokim naczyniu, dodać jajko, 1 łyżeczkę miodu lub melasy, mleko i wymieszać do uzyskania gładkiej konsystencji. Dodać pokrojone w plastry jabłka i wymieszać. Na rozgrzanej patelni smażyć z obu stron nabraną porcję ciasta z jabłkiem do uzyskania złocistego koloru ciasta. Racuchy można podawać z pestkami granatu, owocami, konfiturą lub słodkim syropem. Polecam użyć oleju konopnego lub kokosowego.
Składniki:
- 1/2 szklanka mąki konopnej (znajdziesz ją w sklepie konopny.pl)
- 1/2 szklanki mąki orkiszowej
- 1 jajko
- 1 szklanka mleka roślinnego
- starty cynamon
- miód lub melasa z chleba świętojańskiego (do ciasta i opcjonalnie do serwowania)
- 2 jabłka